Debata o dojenju i dužini istog postoji već decenijama, ali nekako se čini da je dospela u žižu interesovanja u trenutku kada je internet postao dostupan svima. Posledično, svako postaje stručnjak u toj oblasti (a i u mnogim drugim) i daje sebi za pravo da objavljuje, komentariše i deli savete bez nekog posebnog znanja i iskustva. Samim tim, bilo bi dobro opovrgnuti neke mitove o dojenju, a ja ću se potruditi da se pritom držim svoje struke i proverenih izvora informacija.
Iako su zdravstveni benefiti dojenja opšte poznati (smanjenje smrtnosti od infektivnih bolesti kod novorođenčadi, smanjena verovatnoća od gastrointestinalnih i respiratornih problema kod beba koje su dojene najmanje 6 meseci itd.), ovde se neću baviti njima, već ću pokušati da predstavim neke od efekata koje dojenje ima na psihički život majke i deteta.
Majke koje doje, u odnosu na majke koje hrane dete na flašicu su:
-
veštije u prepoznavanju emocionalnih stanja svoje dece
-
senzitivnije na dečije potrebe (blagovremeno i na odgovarajući način odgovaraju na njih, što je povezano sa boljim emocionalnim, kognitivnim, moralnim i socijalnim razvojem deteta)
-
češće praktikuju fizički kontakt tokom igre sa decom.
Efekti dojenja na dečiji razvoj:
-
deca koja su dojena duže od 6 meseci pokazuju smanjenje hiperaktivnosti (efekat je primetan ukoliko je dojenje trajalo do 12 meseci, i kod dece sa blagim do umerenim simptomima)
-
prolongirano dojenje (duže od 4 meseca) je povezano sa manjom verovatnoćom javljanja poremećaja u ponašanju kod dece i adolescenata
-
dužina dojenja je u vezi sa razvojem socijalnih kompetencija.
Nauka nam može dati odgovore na mnogobrojna pitanja i pomoći nam da razrešimo određene nedoumice, ali nas može i dodatno zbuniti. Šta to sve znači? Neosporno je da sama blizina majke i deteta tokom dojenja, posredstvom različitih činilaca, utiče na formiranje jedinstvene veze između njih, stvarajući kod deteta osećaj sigurnosti, prihvaćenosti i trajne povezanosti, ali ovo vam je mogla reći bilo koja bakica na ulici. Pitanje koje se danas provlači po raznoraznim novinama je „Koliko dugo?“, i kako to obično biva, svi imaju mišljenje i ne stide se da ga iskažu. Ono u šta se ja uzdam je nauka, a ona kaže – optimalno je 6 meseci do godinu dana, a ne smeta ni do 2 godine. Individualni pristup je i u ovom slučaju neizbežan, pa se preporučuje da se u skladu sa preferencijama deteta, uvodi i redovna hrana koja će postepeno zameniti dojenje.
Milica Knežević
Master psiholog
Saradnik portala www.mamaibeba.rs
-
Avent jednokratni tuferi za grudi 30 komada ( SCF254/30 )
-
Avent pumpica za izmlazanje sa kesicom za odlaganje mleka (SCF330/603)
-
CANPOL SILIKONSKE BRADAVICE EASY START LARGE 18/603