Majka svoje mleko može da sačuva i da ga koristi kada zatreba. Koliko dugo i na koji način se ono može čuvati pročitajte u tekstu koji sledi.
Možda ćete se naći u situaciji da više sati odsustvujete od kuće, pa ne možete da dojite vašu bebu. Na primer, zato što morate da radite duže, da negde otputujete, da idete na neka ispitivanja… Ili, jednostavno, morate da napravite pauzu u dojenju zbog ‘infekcije‘ u dojkama. Šta tada da uradite, a da vašoj bebi ne uskratite najbolju hranu?
Kako obezbediti obrok za bebu?
Majčino mleko možete da sačuvate i koristite ga kada zatreba. Čuvanje započinje postupkom izmlazanja – ručno ili pomoću pumpice (ručne ili električne). Pumpice za izmlazanje su odlične, jer se mleko direktno sakuplja u sterilnu bočicu koja ide uz pumpicu, pa se ne javlja kontaminacija iz spoljne sredine. U takvim bočicama može da se odlaže i sačuva do obroka.
Gde i koliko dugo se mleko može čuvati?
Majčino mleko može da se čuva u sterilnoj, zatvorenoj posudi na temperaturi od 18 do 20 stepeni, i to 24 sata. Ako se stavi u frižider, može da stoji na temperaturi oko četiri-pet stepeni do 72 sata. Ukoliko se zamrzne, i to na minus 18 do minus 20 stepeni, može da se čuva i do četiri meseca.
Kako se podgreva?
U svakom slučaju, majčino mleko može da se koristi samo ako je ispravno čuvano, odnosno zamrznuto. Hladno mleko se podgreva u toploj vodi (kupki) ili grejaču, dok se ne postigne temperatura pogodna za konzumiranje. Zamrznuto mleko treba odmrznuti na sobnoj temperaturi, pa tek onda podgrejati u toploj kupki ili grejaču. Jednom odmrznuto, više se ne zamrzava.
Nikada majčino mleko ne podgrevajte direktno na plotni ili u mikrotalasnoj pećnici.
Izvor: Mondo
Kompletan asortiman proizvoda za sunčanje namenjen bebama možete pogledati i poručiti u našoj internet prodavnici Mama i Beba
-
Avent flašica za bebe - Natural 120ml 6434 (SCF051/17)
-
FLAŠICA SILIKON 110ML, BABY BLUE
-
FLAŠICA KAUČUK 110ML, BABY ROSE