Često vidimo "CE obeležavanje" na nekim proizvodima koje kupujemo, ali šta to zaista znači? Pod sloganom "CE obeležavanje čini tržište Evrope tvojim! Evropska komisija sprovodi informativnu kampanju o CE obeležavanju. Znakovi za obeležavanje koje proizvod ima znači da je u saglasnosti sa svim relevantnim propisima EU, što čini za pravom da se reklamira i prodaje širom EU. Unošenjem CE oznake na proizvod, proizvođač izjavljuje, na njegovu jedinstvenu odgovornost, usklađenu sa svim relevantnim zakonskim odredbama, posebno onih kojima se obezbeđuje zdravlje, bezbednost, i zaštita životne sredine. Pravne i ekonomske posledice ne usklađivanja i zloupotrebe su toliko velike da će odvratiti ogromnu većinu legitimnih preduzeća od ne poštovanja ovih zakona.-ova kampanja je prevashodno usmerenja ka ekonomskim rukovodiocima, da podignu nivo svesti i razumevanja o CE obeležavanju.
Komesar za idustriju i preduzetništvo, potpredsednik Antonio Tajani je rekao: "Nama je potrebna vidljivost i poverenje javnosti u CE obeležavanju. Naša kampanja ima za cilj da promoviše bolje razumevanje značenja iza obeležja i svrhe njegove upotrebe. Međutim, ovo poverenje takođe zavisi od pouzdanosti sistema na kojima se CE oznaka zasniva. Tako će se pojačati poverenja potrošača i korist proizvođača i distributera."
Nije potrebno da su svi proizvodi koji su prodani u EU nose oznaku CE. To se odnosi na oko 23 različite kategorije, kao što su igračke, električni proizvodi, mašine, lična zaštitna oprema i liftovi.
CE označavanje ne znači da je proizvod napravljen u Evropskom Ekonomskom Prostoru (EEA), već samo kaže da je proizvod ocenjen pre nego što je stavljen na tržište i samim tim zadovoljava zakonske zahteve ( npr. Usklađen nivo bezbednosti). To znači je proizvođač odobrio da je proizvod usaglašen sa svim relevantnim osnovama zahteva ( npr. zdravlje i bezbednost) primenjenih direktiva, ili ga je pregledao obavešteno telo o usaglašenosti ocenjivanja.
Za proizvode proizvedene u EU, to je odgovornost proizvođača da izvrši procenu usaglašenosti, da postavi tehnički dosije, da donese EC deklaraciju o usglašenosti i da postavi CE oznaku na proizvod. Distributor mora da potvrdi prisustvo oba CE obeležja i potrebna prateća dokumenta. Za proizvode uvezene i zemalja trećeg sveta, uvoznik mora da proveri da proizvođač izvan EU je preduzeo potrebne korake i da je dokumentacija dostupna na zahtev. CE obeležje čini život lakšim za preduzeća i državne vlasti.
Za evropsku industriju, obeležavanja pruža EU preduzećima sa pristupom celom jedinstvenom tržištu, bez potrebe da stekne 27 pojedinačnih odobrenja od državnih vlasti, čime su smanjeni troškovi i teret usklađenosti uz održavanje visokih standarda.
Za državnu vlast, olakšava kontrolu za rukovanje svake agencije u vremenu kada je asortiiman robe dostupan na tržištu EU u eksponencionalnom usponu, bez ugrožavanja standarda.
Međutim, jačanje kontrole obaveštenih tela i poboljšanje tržišnog nadzora je poboljšanje reputacije CE obeležja i povećanje poverenja potrošača.
Stupanjem na snagu revidiranih unutrašnjih tržišnih paketa zakona za robu, uloga i kredibilitet CE obeležja je ojačan.
Procedure, mere i sankcije primenjene na falsifikovanje/zloupotrebu CE oznake su utvrđene odgovarajućim administrativama države članice i krivičnim pravom. U zavisnosti od težine prekršaja, privredni rukovodioci mogu biti obavezani novčanom kaznom i u nekim okolnostima , kaznom zatvora. Međutim, ako se proizvod ne smatra za neposredan rizik bezbednosti, proizvođaču može biti data druga šansa da osigura da je proizvod u skladu sa važećim zakonima, pre nego što bude obavezan da skloni proizvod sa tržišta.
Komunikaciju kampanje čine, između ostalih inicijative, trideset CE obrazovnih manifestacija/seminara za privredne rukovodioce, profesionalna udruženja, udruženja potrošača i novinara.
Autor: MamaiBeba.rs / Priredio i uredio: Danijel Đ.