Ukoliko ste roditelji deteta koje izbegava društvene kontakte,
moguće je da je Vaše dete pripada jednoj petini dece koja su predoređena da budu stidljiva i inhibirana. Ali dobra vest je da, uz podršku, većina takve dece uspe da prevaziđe i preraste tu stidljivost. Da li to znači da su ova deca rođena stidljiva? Dr Bernardo Kardući, američki profesor psihologije naglašava da su istraživanja pokazala da se 15-20% dece rodi “inhibiranog temperamenta” što nije isto što i stidljivost.
Za stidljivost je neophodna svest o sebi koja se kod dece razvija oko 18.mesca života. Karakteristike inhibiranog temperamenta su preterane psihološke i bihevioralne reakcije na stimulanse iz okruženja. Na primer, deca inhibiranog temperamenta će nervozno lupkati i šutirati nogama, imaće viši puls i plakaće duže i glasnije u slučaju izlaganja neprijatnoj buci.
Sa dve godine, inhibirana deca će se verovatno skrivati iza svojih roditelja u prisustvu nepoznate osobe, a sa 7 godina, počinju da se osamljuju u igri i tada takvo, inhibirano ponašanje, počinje da se naziva stidljivošću. Druga istraživanja stidljivost povezuju sa genetikom, ali i sa načinom odgajanja deteta. Smatra se da je često kod dece stidljivost prouzrokovana odrastanjem u stresnom okruženju.
Pogled u budućnost
Dr Džon Melouf, profesor univerziteta u Novoj Engleskoj, i sam otac stidljivog deteta, razvio je određene strategije za roditelje stidljive dece. Uz roditeljsko strpljenje, istrajnost i trud, deca mogu prevazići svoju stidljivost.Važno je da roditelji ne očekuju instant rezultate i da kod deteta cene čak i najmanji napredak. Jako je bitno poutruditi se oko savladavanja stidljivosti u ranom detinjstvu jer je ona povezana sa anksioznošću u pubertetu i kasnije u životu.
Stidljiva deca imaju manje prijatelja i manje društvenih aktivnosti. Nastoje da izbegavaju aktivnosti kao što su sport, gluma, školske debate, bilo šta zbog čega bi bili u centru pažnje. Okolina ih često vidi kao nedruštvene i netalentovane, a to kod njih uzrokuje osećaj usamljenosti i nizak nivo samopouzdanja.
Saveti dr Meloufa
• Suočite svoje stidljivo dete nepoznatim situacijama i ljudima. Što više deca vežbaju komunikaciju sa drugima, stidljivost će se brže umanjiti. Najbolje je postepeno izlagati dete novim situacijama.
• Podstaknite dete da učestvuje u interakciji sa drugima. Ukoliko dete ćuti, podstaknite ga da barem da mahne u znak pozdrava.
• Pohvalite svako otvorenije ponašanje koje dete ispolji, čak i najblaže poboljšanje.
• U novom okruženju, svoje stidljivo dete upoznajte sa nekim drugim detetom. Stidljivo dete koje u nepoznatom okruženju stekne barem jednog prijatelja, bolje će se osećati i postepeno će stupati u komunikaciju sa drugom decom i lakše sticati nova prijateljstva.
• Nemojte govoriti za svoje dete da je stidljivo. Deca koja su svesna da su stidljiva nastoje da ispune tu svoju “ulogu” i ne trude se da to promene kod sebe.
• Pokažite saosećanje. Na taj način dete će videti da shvatate kako se ono oseća i da ga prihvatate, i to će mu omogućiti da nauči da prepoznaje i izražava svoja osećanja.
Tekst priredila Milena Pantelić / saradnik portala MamaiBeba.rs
Kompletan asortiman proizvoda namenjen bebama možete pogledati i poručiti u našoj internet prodavnici Mama i Beba
-
TEAMSTERZ LS POLICIJSKI AUTO (HL1417454)
-
Pertini guralica za decu 2108 (7560)
-
Lorelli guralica Ride-On - Auto Off Road red (10400020001)