Online shop

Zbližavanje sa bebom u stomaku

Da li ste znali da proces zbližavanja sa VašomZbližavanje sa bebom bebom možete započeti već u drugom tromesečju? Ovo su neki saveti koji Vam mogu pomoći u tome.

Bilo da uređujete bebinu sobu, izluđujete svog muža ili jedete sve što vam padne šaka, verovatno ste jako uzbuđeni pri pomisli na držanje Vaše bebe u naručju. Verovali ili ne, najmlađi član Vaše porodice koji raste u Vašem stomaku zapravo može čuti i osetiti sve ono što Vi radite, čak i kroz vodeni, amnionski omotač. Pratite ove jednostavne savete da biste razvili vezu sa Vašom prinovom i pre prvog susreta u porođajnoj sali.

Moć reči

U 19. nedelji, bebine uši će već početi da prominiraju i moći će da Vas čuje. Možda će Vam biti neobično da pričate svom stomaku, ali bebama zaista prija ritam majčinog glasa. Bebi se obraćajte nežno, govoreći na bilo koju temu – o kupovini, tv-sapunicama, kućnom ljubimcu... Nije ni bitno o čemu ćete pričati; smirujuće vibracije Vašeg glasa umiriće bebu i početi da je navikavaju na slušanje maternjeg jezika.

Iako obraćanje bebi može biti jako korisno, ne znači da to morate stalno raditi; nekada je tišina bolja za Vas i za bebu. Ona Vam omogućuje da se opustite, a bebi da uživa u utešnim zvucima koji potiču od  Vas. Zvuci Vašeg pulsa, disanja i varenja priključuju se zvucima materice stvarajući buku prirodnu za okruženje u kome se beba nalazi.

Vreme je za priču

Ako vam je neugodno da “ćaskate” sa svojim stomakom, razmotrite čitanje naglas umesto monologa. Vašem detetu će i dalje prijati slušanje Vašeg glasa, a pritom će čuti i zanimljivu pričicu. Prema studiji nekih psihologa, bebe koje su u materici  više puta čule istu priču, prepoznavale su je nakon rođenja.

Zvuk muzike

Slušajte muziku, ali nikako preglasno. Ne treba glasno da puštate muziku da bi je beba čula (takođe i suviše energični zvuci mogu je uznemiriti), ali dobro je puštati različite vrste muzike. Psiholozi smatraju da je to neophodno i može biti korisno za bebine buduće jezičke veštine, čitanje i pisanje. Zapamtite, ako je Vama dosadilo slušanje istog Mocartovog CD-a, verovatno je i bebi. Pustite nešto drugačije s vremena na vreme.

Spa tretman

Buduće mame pate od bolova u zglobovima, otečenih udova, anksioznosti i mnogo toga. Masaže dokazano umanjuju bol stimulišući cirkulaciju i time dovodeći više kiseonika u ćelije Vašeg organizma (što je naročito važno ukoliko se ne bavite fizičkom aktivnošću). Sve ovo Vas čini opuštenom i spremnom za zbližavanje sa bebom. Naučnici su dokazali da masaže tokom trudnoće smanjuju nivo hormona stresa (kortizola i norepinefrina) i povećavaju nivo hormona povezanih sa osećajem zadovoljstva (dopamin i serotonin), smanjuju anksioznost i poboljšavaju san.

Tekst priredila Milena Pantelić / saradnik portala MamaiBeba.rs

 

Kompletan asortiman proizvoda namenjen bebama možete pogledati i poručiti u našoj
internet prodavnici 
MAMA I BEBA

  • KIDS II DISNEY LJULJASKA/LEZALJKA WINNIE POO 60256

  • KIDS II BS KOLEVKA SA POSTOLJEM ZELENA (60131)

Slični postovi

Akutni proliv kod beba

Beba često plazi jezik

Beba plače dok se hrani. Zašto?

Obim glave kod beba

Beba ne može da spava preko dana

0 komentara:

Ostavi komentar

Prijavite se za newsletter

Budite u toku kad objavimo nove savete za mame i njihove najmilije.