Dijagnostička obrada je učinjena, kompletno su obrađena oba partnera. 
Kod muškog partnera ustanovljene su određene promene u spermogramu (kvalitativna i kvantitativna analiza ejakulata), a kod žene je ustanovljeno nešto od sledećega: smanjena funkcija žutog tela (čiji hormon podržava opstanak trudnoće), neka anatomska prepreka na putu oplodnje ili upala nekog od spoljašnjih ili unutaršnjih polnih organa.
Svaki od navedenih razloga znači i primenu određenog postupka potpomognute oplodnje, a uz to je još važno i doba žene, trajanje neplodnosti, motivisanost, cena postupka, itd.
Šta nam je, dakle, na raspolaganju?
Pre svega je eventualnu polno prenosivu infekciju potrebno lečiti antibioticima (sistemski, per os, i lokalno, u vidu vaginaleta ili krema. Obavezno se leče oba partnera), a eventualnu anatomsku prepreku na nekom nivou polnog puta kod žene potrebno je hirurški rešiti. Neki od loših nalaza spermograma delomično se mogu popraviti uz npr. prestanak pušenja, konzumiranjem zdravih namirnica i slično, no eventualna poboljšanja su minimalna.
Ukoliko se radi o smanjenoj funkciji žutog tela, može se započeti sa stimulacijom ovulacije.Ako uz kontrolisanu superovulaciju nije došlo do trudnoće, primeniće će se nešto od sledećega:
• IUI (engl. intrauterine insemination, unašanje sjemena u maternicu); može biti AIH (engl. artificial insemination by husband, unošenje semena supruga) ili AID (engl. artificial insemination by donor, unošenje semena donatora)
• ITI (engl. intratubal insemination, unošenje semena u jajovod)
• IVF/ET (engl. in vitro fertilization and embryo transfer, in vitro oplodnja i prenos fetusa)
• GIFT (engl. gamete intrafallopian transfer, unošenje gamete u jajovod)
• ZIFT, TET (engl. zygote intrafallopian transfer, tubal embryo transfer, unošenje zigote ili embrijona u jajovod)
• ICSI (engl. intracytoplasmic sperm injection, mikroinekcija spermatozoida u jajnu ćeliju)
• Krioprezervacija (smrzavanje – odmrzavanje fetusa i prenos u matericu)
Svaka od metoda potpomognute oplodnje može se učiniti u prirodnom ciklusu ili uz stimulaciju ovulacije.
Koja je najprikladnija u određenom slučaju, odlučiće, u saglasnosti s vama, tim ginekologa kojima je uža specijalnost problematika neplodnosti.
Kako vidimo, načina ima, stoga se s poverenjem obratite izabranom ginekologu, koji će vas onda uputiti šta vam je činiti kako bi i vi ostvarili toliko željeno potomstvo.
Piše: mr sc. Vesna Stepanić, dr med., specijalistica ginekologije i opstetricije
www.zdravobudi.hr
Kompletan asortiman proizvoda namenjen bebama možete pogledati i poručiti u našoj internet prodavnici Mama i Beba
-
ŠARENOROGIĆ mali - MACE (ZU21402)
-
Carotina edukativna slagalica baby farma Lisciani 58464/67848
-
MONTESORI EDUKATIVNA KUTIJA - BABY COLLECTION 12 IGRA LISCIANI 97111