Prema većini istraživanja, kako naših tako i stranih stručnjaka,astma je vodeća hronična bolest kod dece od 2 do 5 godina starosti. Nažalost, poslednjih nekoliko godina se sve više i više povećava procenat obolele dece a smanjuje se i starosna granica malih pacijenata. Uglavnom je izazvana kućnim alergenima i čestim prehladama i virusima. Većina stručnjaka tvrdi da je kod 80 % obolele dece astma najčešće alergijska a neretko praćena i alergijskom kijavicom.
Najčešći pokretači astme
Asmatični napad uglavnom pokreću infekcije disajnih puteva ili alergeni koji mogu doći iz vazduha ili hrane koje dete konzumira. Ipak, i ako je broj alergena veliki, uglavnom je virus izazivač asmatičnog napada. Teže oblike napada mogu izazvati alergeni kao što su polen cveća, trave i drveća, prašina, grinje, životinjska dlaka ali i alergeni ih hrane, kao što su, neki aditivi, gluten, netolerantnost na laktozu i sl.
U današnješnjem svetu, alergeni sa kojim se deca najčešće sreću su duvanski dim i zagađen gradski vazduh. Nekad i mi same-majke koje konstantno puše u trudnoći - povećavamo svojoj deci mogućnost da obole od ove sve prisutnije bolesti.
Pored svega ovoga, napad mogu izazvati trčanje ili neki veći fizički napori, hladan vazduh, klimatske promene, a u nekim slučajevima i stres.
Simptomi
Napad astme je praćen simptomima koji su izazvani upalom, sužavanjem i blokadom disajnih puteva, a ti simptomi se manifestuju kao škripanje i zviždanje u grudima, kašalj i otežano disanje. Uglavnom se javlja u toku noći ili pred jutro.
Kako pomoći detetu koje ima asmatični napad
Pre svega, roditelji moraju znati da nema mesta panici u tom trenutku. Na prvom mestu, detetu treba obezbediti dotok svežeg vazduha (otvoriti prozor i prineti dete). S obzirom da većina dece kao terapiju uzima inhalacione kortikosteroide, u tom slučaju prsnuti detetu u usta dozu iz pumpice ili ga inhalirati kapima i drugim lekovima predviđenim za inhalaciju putem električnog inhalatora. Nakon toga, poželjno je odvesti dete do prvog dežurnog dispanzera jer, u većini slučajeva, sama inhalacija nije dovoljna. Tamo će putem injekcije dobiti dodatnu terapiju koja će posle određenog vremena u potpunosti umiriti simptome.
Pored lekova koji uklanjaju simptome, postoje i oni lekovi koji se koriste kao preventiva ( Flixotide ,Singulair i sl.). Kombinacijom ove dve vrste lekova (nesteroidni antiinflamatorni lekovi i kortikosteroidi) , astma se može jako dobro kontrolisati i čak i sprečiti mogući napadi.
Moram da napomenem da je jako važno da se na dete ne gleda kao na teškog bolesnika jer je opštepoznato da i vrhunski sportisti žive sa astmom i normalno obavljaju sve aktivnosti vezane za njihovu profesiju, uobičajene aktivnosti u toku dana i sve ono što ih čini normalnim i srećnim ljudima.
Autor: Milena Diškov / saradnik portala MamaiBeba.rs
Kompletan asortiman proizvoda namenjen bebama možete pogledati i poručiti u našoj internet prodavnici Mama i Beba
-
KOLICA ZA BEBE MAXI COSI DANA FOR 2 BLACK RAVEN (1391895110)
-
Kolica combi green&beige i torba (10020081650)
-
Quinny kolica za bebe Moodd black devotion (76609210)