VRSTE KAŠLJA
Kašalj može biti produktivan (vlažni, "zreli") u kome se pokreće sekret iz disajnih puteva ineproduktivan (suvi, podražajni) bez sekreta.
S obzirom na trajanje može biti akutan, ponavljajući i hroničan, jak ili diskretan. Može se javljati danju ili noću, tokom cele godine ili samo sezonski.
Produktivan kašalj
Deca do pete godine života gutaju nakupljeni sekret, a tek kasnije nauče iskašljani sekret ispljunuti. Sekret može biti sluzavo gnojan kod bakterijskih upala donjih disajnih puteva, ili gust i žilav kod astme. Dete može produktivno kašljati uz iskašljavanje sekreta iz gornjih disajnih puteva. Ovo se najčešće događa kod upala sluznice nosa, sinusa, ždrela ili "trećeg krajnika".
Često je prisutno povraćanje nakon obilnog iskašljavanja, temperatura može biti povišena, uz bol u grudnom košu. Radi se o upali donjih disajnih puteva, a najčešće je uzročnik virus. Ako je kašalj uporan, uz pojavu temperature, obavezno odvesti dete pedijatru.
Neproduktivan (suvi) kašalj
Ponekad može biti vrlo intenzivan, naročito noću. Obično se radi o virusnoj infekciji disajnih puteva, ređe bakterijskoj. Glas može biti promukao, nos začepljen - upalom su zahvaćeni gornji disajni putevi od nosa do glasnica.
Često je praćen akutnom upalom ždrela i ponekad može uzrokovati povraćanje sluzi ili hrane kod manje dece. U predškolskom i školskom uzrastu suvi kašalj se najčešće javlja u ranim jutarnjim satima, a nastaje zbog slivanja sekreta u ždrelo iz nosa, sinusa ili zbog upale "trećeg krajnika". Dugotrajni podražajni kašalj koji se javlja pred jutro može biti i znak astme. OLAKŠAVANJE KAŠLJA – ŠTA RODITELJI MOGU UČINITI
Većina upala disajnih puteva praćenih kašljem prolaze spontano – bez primene antibiotika. Uklanjanjem sekreta iz nosa i vlaženjem sluznice nosa pomažemo prirodnim mehanizmima odbrane disajnih puteva. Kod produktivnog kašlja je prisutna znatna količina sekreta, upalni sekret je gust i teško se iskašljava. Sekret je potrebno razrediti i pokrenuti ga iz disajnih puteva. To se u kućnim uslovima može učiniti davanjem detetu dovoljnih količina tečnosti, što je od velikog značaja u dojenačkom uzrastu i male dece sa povišenom telesnom temperaturom. Pri povišenoj telesnoj temperaturi organizam gubi veće količine tečnosti, sluznice disajnih puteva su suve, što pogoršava kašalj. Preporučuje se povećan unos zaslađenih napitaka, koji takođe ublažavaju kašalj, čime se pojačava vlaženje i čišćenje sluznice disajnih puteva, uz adekvatnu prehranu i unos dovoljne količine vitamina i minerala.
Temperatura vazduha u prostoriji gde dete boravi treba biti između 18 i 20° C. Vlaženjem vazduha, ispiranjem nosa fiziološkim rastvorom, kao i izbacivanjem sekreta iz nosa otvaraju se nosni hodnici i omogućava prirodni put disanja.
U toku spavanja dete postaviti u ležeći položaj sa povišenim uzglavljem. Postavljanjem vlažne plahte iznad krevetića ili uz uzglavlje deteta (vlažni šator) smanjuje se neugodan osećaj suvoće sluznice i nadražaj na kašalj.
Inhalacije kamilicom koje su omiljene u našoj sredini nemaju pozitivan efekat u suzbijanju kašlja jer imaju visok rizik od nastajanja alergijske senzibilizacije (kamilica je veoma srodna ambroziji, biljci koja je izrazito čest uzrok ozbiljnih alergijskih reakcija). Inhalacije mentolom su za razliku od kamilice često efikasne, jer smanjuje iritaciju receptora za kašalj i time efikasno suzbijaju kašalj. Najbolja primena mentola je utrljavanjem u kožu grudnog koša.
U apotekama postoje razni sirupi za suvi i nadražajni kašalj, kao i sirupi za iskašljavanje, većinom na biljnoj osnovi. Preparat sa dokazanim dejstvom je ekstrakt lista divljeg bršljana koji deluje tako što razređuje nakupljeni sekret u disajnim putevima i smanjuje kašalj.
Ukoliko dete boluje od alergijske astme trebalo bi izbegavati sirupe na bazi meda jer ukoliko postoji preosjetljivost na neke vrste peludi postoji mogućnost da se takva pelud nalazi i u medu. Deci mlađoj od godine dana ne treba davati nikakav sirup za kašalj.
KADA ODVESTI DETE PEDIJATRU
- Kada je kašalj praćen otežanim disanjem (podignuta brada, otvorena usta, raširene nosnice, izraženo korištenje mišića vrata i stomaka).
- Kada je dete izrazito uznemireno i traži prinudni položaj da olakša disanje.
- Kada je dete bledo ili plavkaste boje kože.
- Kada se žali na jaki bol u grlu (odbija tečnost i hranu).
- Promukli kašalj praćen zvukom „struganja“ koji podseća na lavež psa.
- Kada ima povišenu telesnu tempraturu preko 38,5°C.
- Ako dete izgleda vrlo bolesno bez obzira na poremećaj disanja.
Autor: Dr Stela Đukić
Izvor: www.pedijatri.org
Kompletan asortiman proizvoda namenjen bebama možete pogledati i poručiti u našoj internet prodavnici Mama i Beba
-
-
HIPP SOK JABUKA+ŠARGAREPA 200ML HIPP
-
HIPP SOK KRUŠKA 200ML HIPP