Online shop

Razvoj stopala do treće godine i izbor obuće

Najvidljiviji razvoj stopala se odvija od rođenja do treće godine života. Neposredno po rođenju deteta stopala su delimično okrenuta ka spolja zbog položaja nogu. Kad su tabani u pitanju, oni su ravni. Unutrašnji svod se ne vidi zbog postojanja masnog jastučeta. Kada dete počne samostalno da stoji i kada prohoda, postepeno dolazi do formiranja unutrašnjeg svoda koji se prvo vidi samo kada dete sedi ili leži. 

 

U prvim danima hodanja, zbog održavanja ravnoteže, dete hoda sa raširenim nogama uz blago izražen oslonac na unutrašnjoj strani stopala. Sa učvršćivanjem hoda i stopala se postavljaju u pravilniji položaj. Od druge godine peta se direktno nastavlja na kosti potkolenice, gledano sa zadnje strane, a naznake unutrašnjeg svoda se mogu videti i pri stajanju. Sa tri godine unutrašnji svod je razvijen i vidljiv, kako pri sedenju deteta tako i pri stajanju.

 

Pri stajanju težina je podjednako raspoređena po celoj površini dodira stopala i poda. Za vreme faze razvoja svoda i kod potpuno normalnog stopala izuzetno je važno nositi odgovarajuću obuću. Ona treba da bude dovoljno duboka i sa ojačanim petnim delom kako bi skočni zglob i petu držala u pravilnom položaju. On treba da je lako savitljiv kako bi omogućio pravilno pregibanje pri hodu. Prednji deo cipele treba da bude širok da bi svi prsti imali mesta i mogli lepo da se rašire. Uložak, ukoliko postoji, ima ulogu potpore unutrašnjeg svoda i treba da bude izrađen od mekšeg materijala. Način vezivanja cipele je Vaš izbor.

 

Pertle i čičak traka podjednako učvršćuju obuću. Prednost čička je što dete pre nauči da samostalno obuva cipele, ali je to i mana jer ih i lakše skida. Svi, nažalost, uglavnom hodamo po tvrdim podlogama kao što su asfalt, beton, parket, pločice i slično. Zbog toga je idealno kada cipela ima mekan sloj između tabanice i đona koji amortizuje udarce i pritiske koji se javljaju pri hodu I stajanju. Leto i velike vrućine zahtevaju posebnu pažnju pri izboru obuće. Do navršene druge godine petni deo obuće treba da bude zatvoren i ojačan. Prednji deo cipele može biti otvoren kako bi provetravanje stopala bilo lakše. Na taj način cipela će detetu pružiti dodatni osećaj udobnosti. Međutim, potpuno otvoren prednji deo cipele se ne preporučuje u fazi prohodavanja i početka samostalnog hoda. Tada dete češće zapinje stopalom pri hodu pa je moguće da u takvim cipelama povredi prste, bilo direktnim udarcem ili ubacivanjem kamenčića.

 

Kada svom detetu birate letnju obuću, važan je i izbor materijala od koga je napravljena. Detetova koža se direktno naslanja na postavu cipele, ili je od nje deli samo čarapa, obavezno pamučna. Zbog toga postava treba da bude izrađena od prirodnog materijala. Najbolje je da to bude meka porozna koža koja lako upija znoj. Gornji deo obuće takođe treba da bude od prirodne kože, meke i porozne, koja će omogućiti nežnom dečjem stopalu da diše. Idealno je kada je ta koža ekološki obrađena, bez upotrebe hemikalija koje mogu dovesti do alergijskih reakcija. Deca ne bi trebalo da nose papuče i klompe pre trećeg rođendana. I nakon navršene treće godine bolje je posavetovati se sa stručnim licem da li je dečje stopalo spremno za ovu vrstu obuće. Papuče i klompe ne obezbeđuju dovoljnu stabilnost pri hodu, a pogotovo ne pri trčanju. Nedovoljna snaga mišića je razlog što deca često zabacuju noge u stranu kada nose ovu vrstu obuće, a češće dolazi i do iskretanja stopala.

 

Pri izboru cipela za zimski period moramo voditi računa o nekoliko stvari. Pored do sada stalno ponavljanog zahteva da cipela bude duboka sa ojačanim petnim delom, najvažnije je izabrati materijal koji neće propuštati vodu. U našoj populaciji je veliki procenat ljudi sa takozvanim visokim risom. Kod dece sa ovakvim stopalom unutrašnji svod se može videti već nakon rođenja. Najčešće u porodici te dece ima odraslih članova sa istim oblikom stopala koji, u najvećem broju slučajeva, pored problema sa nalaženjem odgovarajućih cipela, nemaju druge tegobe.

 

U slučaju ovog, uslovno rečeno, deformiteta, neophodno je posavetovati se sa lekarom koji će proceniti da li je potrebno da se sprovedu odgovarajuće vežbe ili je dovoljno samo praćenje razvoja stopala kod te dece. Pored svih već navedenih uslova koje treba da zadovolje, cipele za dete sa visokim risom treba da omoguće lako ulaženje stopala. To znači da deo cipele koji se šnira, odnosno zakopčava, bude što duži, čime se dobija široko otvaranje cipele prilikom obuvanja. Da biste pravilno odabrali cipele detetu koje ima neki deformitet stopala, neophodno je da se posavetujete sa lekarom specijalistom fizikalne medicine i rehabilitacije, dečjim hirurgom ili ortopedom.



Dr Jelena Rakić Milanović, mr sc. med. - fizijatar
Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije
„Dr Vukan Čupič“, Beograd

 

Izvor: BebinIzbor

 

 

Kompletan asortiman proizvoda namenjen bebama možete pogledati i poručiti u našoj internet prodavnici Mama i Beba

 

Slični postovi

Obuća tokom leta

Cipele ne treba da budu čvrste

Ortopedske cipele od treće godine

0 komentara:

Ostavi komentar

Prijavite se za newsletter

Budite u toku kad objavimo nove savete za mame i njihove najmilije.